Przychodnia EuroMediCare / Aktualności / USG noworodków we Wrocławiu

USG noworodków we Wrocławiu


Badania ultrasonograficzne to w pełni bezpieczna metoda wykrycia nawet niewielkich zmian w naszym organizmie. Dlatego ich rola w profilaktyce i diagnostyce organizmu jest niezwykle ważna. Już w trakcie ciąży ultrasonografia stanowi obowiązkową diagnostykę, pozwalającą lekarzowi ocenić rozwój płodu. Gdy Twój maluszek przyjdzie na świat warto z kolei wykonać USG przezciemiączkowe, całkowicie bezpieczne dla dziecka. Pracownia USG w Przychodni EuroMediCare we Wrocławiu wyposażona jest w wysokiej jakości aparat do ultrasonografii, który pozwala dokładnie zobrazować i skontrolować stan zdrowia Twojego niemowlaka.

 

USG przezciemiączkowe – na czym polega?

Badanie pozwala ocenić rozwój naczyń krwionośnych i mózgowia dziecka. Przeprowadza się je u najmłodszych pacjentów: noworodków i niemowląt. Ponieważ ciemiączko nie jest jeszcze wtedy zasklepione możliwe jest dokładne przeniknięcie fal ultradźwiękowych i zobrazowanie ośrodkowego układu nerwowego. Podczas wizyty lekarz przykłada głowicę aparatu do szczytu głowy maluszka, pokrytego odrobiną medycznego żelu. W przeciwieństwie do badań u dorosłych, żel nie jest chłodny, tylko dopasowany do temperatury ciała dziecka. Lekarz skupia się w dużej mierze na ocenie ciemienia przedniego, choć możliwe jest także zbadanie ciemienia tylnego. Jeśli pojawią się jakiekolwiek niepokojące zmiany np. ogniska krwawienia, guzy, zmiany torbielowate czy niedokrwienne, badanie to wychwyci. Warto pamiętać, że ten rodzaj diagnostyki wykonuje się nie tylko ze względów medycznych. USG przezciemiączkowe pełni także funkcję profilaktyczną oraz w przypadku wykrycia jakichkolwiek zmian – monitorującą. Ultrasonografia jest całkowicie bezpieczną metodą, więc może być powtarzana wielokrotnie.

 

USG główki niemowlaka – do kiedy wykonać?

Ultrasonografię przez ciemiączko należy wykonać zanim ciemiączko przednie ulegnie zrośnięciu. O ile ciemię tylne zasklepia się dość szybko (między 6. a 16. tygodniem życia), o tyle ciemiączko przednie pozwala na wykonanie badania około 8-10 miesiąca, a nawet do 18. miesiąca życia bobasa.
Zdarza się, że wielkość ciemiączka wpływa na czas ich zarastania.  W kontroli czasu zrastania kluczową rolę pełni regularne sprawdzenie obwodu głowy dziecka przez pediatrę oraz dotykowa ocena kształtu czaszki. Dobrze jest także raz w miesiącu ocenić rozwój dziecka pod kątem neurologicznym.

 

Zalety USG przezciemiączkowego

Badanie w Przychodni EuroMediCare jest w pełni bezpieczne, bezbolesne i nieinwazyjne dla Twojego dziecka. Trwa zazwyczaj około 15-25 minut. Podczas badania rodzic lub opiekun jest obecny i w kontakcie z maluszkiem, co wpływa na zrelaksowanie dziecka. Dodatkowo, dzięki braku przeciwwskazań odnośnie częstotliwości badań, może być ono wielokrotnie powtarzane, w zależności od potrzeb.

>> Dowiedz się więcej o diagnostyce w Przychodni EuroMediCare

Ważne! Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki Cookies zapisywane na urządzeniach końcowych użytkowników, aby ułatwić Ci korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się. Szczegółowe informacje dotyczące wykorzystywania Cookies i możliwości zmiany ich ustawień znajdują się w Polityce Prywatności. Informacje o ochronie Twoich danych osobowych są dostępne w Klauzuli Informacyjnej.